تبلیغات
وبلاگ تخصصی وب و کامپیوتر - رتبه‌ای که باعث خجالت ایرانیان است !
 
وبلاگ تخصصی وب و کامپیوتر
وبلاگی برای دوستداران كامپیوتر و وب و اخبار IT
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : احسان الهی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
در عصر ارتباطات و درحالی که کابینه برخی دولت‌ها به دلیل عقب ماندن از پیشرفت روزافزون تکنولوژی ارتباطی استیضاح می‌شوند، ما ایرانیان که ادعای برتری علمی و فناوری درحداقل خاورمیانه را داریم در بین تمام کشورهای جهان رتبه 186 را درسرعت دسترسی به اینترنت کسب نموده‌ایم. به گزارش تابناک، براساس آزمایش و گزارش وب‌سایت جهانی Speedtest.net ایران در سرعت دسترسی کاربران به اینترنت در رده‌های پس از کشورهای همچون افغانستان و عراق قرار دارد.

بنابر این گزارش، در کشور ما بیشترین سرمایه‌گذاری در این بخش توسط بخش خصوصی انجام شده و در حدود 250 میلیارد تومان توسط شرکت‌های Pap و Isp و Isdp و به تازگی شرکت‌های wimax و همچنین درحدود 6000 نفر از جوانان متخصص ما در این شرکت‌ها مشغول کار هستند که به زودی به خیل عظیم بیکاران خواهند پیوست و تصمیمات مدیریتی غلط، ایشان را بیکار و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را بر باد خواهد داد.

این تعداد نیروی انسانی و این حجم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در خاورمیانه و بیشتر کشورها بی‌نظیر است ولی با این حال اکثر قریب به اتفاق مشترکان اینترنت از وضعیت اینترنت خود ناراضی بوده و دائما در حال جابجایی از این شرکت به شرکت دیگر می‌باشند تا بتوانند این آب باریکه خود را افزایش دهند و این امر در شهرستان‌های کشور نیز بسیار مشهود است. درحالی که شرکت‌های فعال در بخش اینترنت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رایویی مجوز دریافت کرده و بر اساس آن اقدام به سرمایه‌گذاری نموده‌اند و با تبلیغات رقابتی استفاده از سرویس‌های اینترنت پرسرعت در بین مردم ایران رواج پیدا کرده و نیاز مردم به این فناوری روز دنیا بیشتر شده و اکنون که شرکت‌های ارئه دهنده اینترنت پرسرعت به سودآوری نزدیک شده‌اند، به ناگاه براساس یک مصوبه به شرکت‌های مخابرات استانی اجازه داده شده که به واگذاری مستقیم اینترنت پرسرعت بپردازند و این امر موجب بیکاری و نابودی بخش خصوصی خواهد شد، چرا که هر چقدر هم شرکت‌های خصوصی رقیب مخابرات در ارائه اینترنت پرسرعت قوی‌تر هم باشند با این حال نمی‌توانند غولی همچون مخابرات ایران را از میدان خارج کنند و عملا شرکت‌های خصوصی با نابودی و ضررهای بسیار مواجه خواهند شد.

Speed Get & Up | Webparking.Mihanblog.Com
 این رقابت‌های و عرض اندام مخابرات برای ورود به صحنه رقابت در حالی است که شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت تنها عامل رتبه اسفناک ایران را در دسترسی به اینترنت را شرکت‌های مخابرات می‌دانند و به نظر می‌رسد حق با ایشان است برای بیشتر روشن شدن مساله و همچنین مثالی روشن بر این امر به صورت خاص در شهر کرمانشاه پیگیر این مساله شدیم و نتایج جالبی از این تحقیق حاصل شد. در کرمانشاه به دلیل اینکه شرکت‏ها راهی به جز دریافت سرویس از مخابرات را نداشته‌اند در نتیجه آینده‌ای نه چندان خوش در انتظار شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت این شهر است و از جمله اقدامات مخابرات این شهرستان که منجر به تعطیلی و یا متضرر شدن شرکت‌های خصوصی این شهر می‌شود به شرح ذیل است:

1- عدم ارائه سرویس‌های انتقال داده علی‌الخصوص اینترانت جهت انتقال پهنای باند به شرکت‌ها به بهانه عدم وجود امکانات، در حالی که هرکس کوچکترین اطلاعی از بحث شبکه داشته باشد می‌داند که بستر اینترانت و اینترنت یکی است و به خاطر تعرفه بیشتر است که اینترانت واگذار نمی‌شود.

2- دریافت مبالغ اضافی از مشترکین با وجود اعلام‌های مکرر سازمان تنظیم مقررات این در حالی است که براساس مصوبه سازمان تنظیم مقررات مبلغ دریافتی از هر مشترک 1000 تومان است ولیکن همچنان 3000 تومان دریافت می‌گردد.

3- عدم رعایت تعرفه‌های تجمیع به طور مثال جهت دریافت چهار لینک 2 مگابیت دستورالعمل دریافت هزینه به صورت تجمیع است ولی در کرمانشاه به صورت چهار لینک جداگانه محاسبه می‌گردد.

4- شرکت‌های pap در شروع فعالیت خود می‌بایست تجهیزاتی در مراکز مخابراتی نصب و اقدام به کابل‌ریزی کنند و اکنون که در مدیریت جدید قراردادهای فضا و برق آنها را به صورت 3 ماهه تنظیم شده و همچنین با اضافه کردن یک بند، مخابرات به خود این اجازه را داده است که هر زمان اراده نماید تجهیزات شرکت‌های مذکور تخلیه گردد.

5- درخواست خرید 20000 هزارپورت ADSL از منابع دولتی (باتوجه به ضررده بودن شرکت مخابرات کرمانشاه بر اساس اعلام خود مخابرات منطقه) و نابودی بخش خصوصی در حالی که تمام نقاط استان در حال حاضر تحت پوشش اینترنت پرسرعت می‌باشند و نزدیک به 5000 پورت خالی نیز جهت واگذاری وجود دارد ولیکن به دلیل عدم همکاری مخابرات شرکت‌ها توانایی پایین‌تر آوردن تعرفه خود را ندارند.

با دقت به موارد بالا که در یکی از شهرهای ایران اتفاق می‌افتد می‌توان دلیل 186 بودن ایران را فهمید و امید است ریاست جمهوری اقدام عاجل را به عمل آورد (احتمالا هیچ كاری نكنه) تا از این لحاظ نیز کشورمان به جایگاه شایسته خود رسیده و با جلوگیری از نابودی بخش خصوصی 6000 نفر شاغل در این بخش را امیدوار و سرمایه گذاران را راغب‌تر نمایند.

 

مطالب مرتبط :

1- كاهش 20 % تعرفه اینترنت پر سرعت

2- مقایسه سرعت : بحرین 2 مگابیت، ایران 512 کیلوبیت!!

3- اینترنت موبایل: 115 كیلوبیت در افغانستان

نوع مطلب : اخبار، فناوری اطلاعات، سرویس آنلاین، مقالات ، 
برچسب ها : 20000 هزارپورت ADSL، بدبختی ایرانیان در اینترنت، رتبه‌ای که باعث خجالت ایرانیان است، خجالت بكشید ای مسئولان با این سرعت اینترنت، Speedtest.net، wimax، بیكاری 6000 نفر در آینده، بالا بودن سرعت اینترنت افغانستان از ایران،

       نظرات
پنجشنبه 5 شهریور 1388
احسان الهی